Články

 • Jak si pomoci při rýmě

  Vedle klasické domácí léčby (výplach nosu, inhalace, nosní spreje...) můžeme podpořit uvolňování hlenů také tejpem a míčkováním v oblasti nosních dutin. Zvládnete to i vy. TEJPY Tejpy aplikujeme jedné nebo obou stranách nosu směrem k tvářím a pokud...

  Číst dál Jak si pomoci při rýmě


Warning: Use of undefined constant DS - assumed 'DS' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/zacho.cz/fyzioterapie.zacho.cz/templates/ca_cloudbase2_j17/html/com_content/article/default.php on line 16

Jak si pomoci při rýmě

Vedle klasické domácí léčby (výplach nosu, inhalace, nosní spreje...) můžeme podpořit uvolňování hlenů také tejpem a míčkováním v oblasti nosních dutin. Zvládnete to i vy.

TEJPY

Tejpy aplikujeme jedné nebo obou stranách nosu směrem k tvářím a pokud je potřeba,tak ještě na čelo. Budete se divit, jak se tekutina stahuje k nosu a odtéká :-) Tejpy lze použít třeba jen na noc. V oblasti obličeje a u dětí doporučujeme aplikovat kvalitní tejpy s maximálním podílem bavlny.

Postup:

 1. odměříme si délku tejpu od jařmové kosti před nos ke druhé jařmové kosti (obvykle cca 10-12cm)

 2. odstřihneme v naměřené délce

 3. pak klasický 5cm široký tejp ještě zúžíme na cca 2-2,5 cm u dětí, dospělí cca 3-4 cm, rohy tejpu zastřihneme dokulata (lépe pak drží)

 4. v polovině své délky tejp ohneme a odtrhneme jeho rubovou část (obvykle bílý čtverečkovaný papír (1 čtvereček značí 1 cm))

 5. středovou část tejpu nalepíme na hřbet nosu a zbývající konce nalepíme nalevo i napravo na křídla nosu a dál na jařmové kosti. Lepíme bez tahu.

  Jak +

 6. máme-li potíže i s čelními dutinami, nalepíme další úzký tejp od hřbetu nosu mezi obočím nahoru směrem na čelo. Opět lepíme bez tahu.

 7. Třetí delší tejp aplikujeme na čelo analogickým postupem jako u tejpu přes nos (začínáme od středu směrem do stran, bez tahu).

 

 

MÍČKOVÁNÍ

Metoda míčkování se s oblibou využívá u dětí, které jsou věčně zahleněné, které mají zvětšenou nosní mandli, opakované záněty horních cest dýchacích. Metoda je příjemná, nebolí a když je prováděna formou hry či říkanek, děti ji vnímají velmi pozitivně. Využívat ji ale mohou samozřejmě i dospělí :-)

Míčkování se provádí pomocí malých molitanových míčků (o průměru 2-12cm), v oblasti obličeje nám stačí míčky o průměru 1-4cm.

Techniky míčkování:

 1. koulení – míček odvalujeme pomocí prstů, dlaní, zápěstí

 2. vytírání – míček pevně držíme a táhneme jej po kůži, aniž by se otáčel

Postup zjednodušeně: celkem 6 tahů pro obličej

 • začínáme od pusy nahoru a pak přes:

  1) oko ke středu ucha

  2) obočí ke středu ucha

  3) na kořen nosu – zde zmáčknout a pak přes čelo k vlasům, odtud k uchu opět zmáčknou, objet přes ucho dozadu a dolů na trapéz – rameno – k lokti

  4) přes nosní křídlo a přes lícní kost ke středu ucha

  5) ke křídlu nosu a pod lícní kostí ke středu ucha

 • 6. tah začínám na bradě a koulíme nad dolní čelistí ke středu ucha, zde zmáčkneme a pokračujeme jako u 4.tahu přes ucho k rameni – lokti

 • nejprve míčkujeme 1-6.tah vpravo a pak celé vlevo

 • preventivně 1x denně, při rýmě 3-4x denně

 • každý tah u dospělého 3-4x, u miminka 1-2x

 • dá se použít i u alergické rýmy, cca 1 měsíc před očekávanou alergií

Pokud si s tejpováním či míčkováním nebudete jisti, rádi Vás zaučíme v naší ordinaci fyzioterapie a rehabilitace.

Tejpy i míčky je možné zakoupit na našem pracovišti.

(Zdroj obrázků: tejpy - "Tejpování jako samoléčba autorů John Langendoen a Karin Sartelové", "Míčkování - Namíčkuj mě mami autorky Zdeny Jebavé")

Kontakt

Fyzio - Zacho,s.r.o.
Broumovská 843/11
460 06 Liberec VI
   
telefon: +420 482 712 063
  +420 720 103 039
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
skype: Fyzio Zacho

 

Ordinační doba

Pondělí: 7:00 - 17:00
Úterý: 7:00 - 16:00
Středa: 8:00 - 17:00
Čtvrtek: 7:00 - 15:00
Pátek: 7:00 - 15:00